Genç Bir Doktorun Anıları- Mihail Bulgakov

Share:Dünya klasiklerinden bu kez, Bulgakov’un önemli romanlarından biri olan “Genç Bir Doktorun Anıları” adlı eseri, a young doctor's notebook adında bir mini-diziye de uyarlanan kitabıdır.
Kitap Moskova’daki tıp eğitimini başarıyla tamamlamış ve bir süre stajyer olarak görev yapmak istemiş olmasına rağmen taşraya gönderilmiş, mesleğinde teorik anlamda üstün ancak pratikte zayıf bir gencin insanlarla ve bir bakıma hayatla, toplumun garip ve aksak yanlarıyla frengi örneğinde olduğu gibi  tanışmasını anlatır.
Kimi okuyucu yazarın ismini ilk kez duymasına rağmen oldukça etkili bir eser ile karşılarına çıkarak, okuyucular üzerindeki etkisini  de bu eser sayesinde gösterebilmiştir.
Kitabın tanıtım bülteninde şunlar yer alıyor...
Devrim zamanı Rusya… Karakışı aratmayacak kadar soğuk, kasvetli bir eylül günü, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş bir doktor, şehirde çoktan unutulmuş geleneklerin ve boş inançların hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya gelir. Devrim, büyük şehirlerin merkezlerinde hayatı ve zihniyetleri altüst ederken, bu genç doktor ülkenin ücra bir bölgesinde kadercilikle ve batıl inançlarla zorlu bir mücadeleye girişir. Zor bir doğum, hassas bir cerrahi müdahale, uzaktaki bir hastaya ulaşabilmek için şiddetli bir kar fırtınasına rağmen göze alınan bir yolculuk, ağrılarını dindirmeye çalışırken morfinman olan bir meslektaş… Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov'un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşür


2 yorum: