İki Şehrin Hikâyesi-Charles Dickens

Share:

İki Şehrin Hikâyesi-Charles Dickensİki Şehrin Hikâyesi kitabı hakkında yazılacak çok şey var elbette. Kitabı okumanızı öncelikle tavsiye ediyoruz. Çünkü, dünya çapında toplam 200 milyon satılan bu eser elbette iyi olmalıdır. İyi olmayan bir şey bu kadar satılmazdı galiba.
İki Şehrin Hikâyesi eseri, öncelikle Charles Dickens'in en popüler romanlarından biridir. Tarihi bir roman özelliği taşıyan İki Şehrin Hikâyesi kitabı, dünya klasikleri arasında oldukça revaçta olan bir eser olmuştur.
İki Şehrin Hikâyesi, dünya klasikleri arasına girmiş realist ve sürükleyici bir romandır. Fransız ihtilali yıllarında kaleme alınmış olan roman, Londra ve Paris'in yaşadığı açlık, sefalet ve kederi tüm çıplaklığıyla ve acımasızlığıyla ortaya koyar. (Alıntı)

Arka Kapak Bilgisi

Dünya edebiyatının en önemli klasik yapıtlarından biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından birinin, Fransız Devrimi’nin ekseni etrafında biçimlenir. Edebiyat dünyasının “Dickens’ın en büyük tarihî romanı” olarak, yazarın kendisinin ise “Yazdığım en iyi hikâye” diye tanımladıkları yapıt, Fransız Devrimi ile Terör Dönemi kargaşasında yaşamak zorunda kalan bir grup insanın özel yaşamlarını aktarırken, dönemin acımasız toplumsal koşullarını da irdeler.
Hapsedildiği Bastille zindanından kurtarılan Doktor Manette ile iş işten geçmeden İngiltere’ye göndermiş olduğu kızının on sekiz yıl sonra buluşmaları ve Londra’da yeni bir yaşam kurmaları; sevgi, dostluk, özveriyle örülmüş bu yaşamın Paris’te gelişen devrim dalgasının haberleriyle gölgelenişi, iki şehri yansıtıyor okuyucuya. Paris’teki karanlık günlerin karşısında Londra’daki aydınlık ve dingin günler yer alıyor. Ancak her iki şehir de karanlığın içinde umudu, aydınlığın içinde hüznü taşıyor.


Hiç yorum yok