Kalp-İskender Pala

Share:

Yazı yoktu ama o vardı.
Tekerlek icat edilmemişti ama o yerli yerindeydi.
Dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.
İnsan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi… 

Âdem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler,  arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.
Şimdi?

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu  artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor. 

Bud-dub... bud-dub… bud-dub… 
Sesindeki  ters-yüz oluş bile adıyla örtüşük: “Bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek; renkten renge giriş, kararsızlık, durmadan dönüşüm ve değişim = KALP.”
Kalbe dair ne varsa…

İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…

(Tanıtım Bülteninden)

İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabıdır. İskender Pala'nın bu kalp kitabı tam anlamıyla kalbin psikolojisini okuyanın avucuna bırakıyor.
Her açıdan ele alınan kalbin beslendiği tüm iyilik, kötülük, hasret, umut, korku, sabır, sevgi, aşk, hüzün nefret, önyargı, dostluk, kibir, şükür, kanaat, damarlarının tek tek örnek ve cümlelerle anlatıldığı bir kitaptır.

7 yorum:

 1. İskender pala kalp, okunması gereken eşsiz bir eser. Okumuştum. Gayet iyi

  YanıtlaSil
 2. Konu kalp olunca harika şeylerin çıkmaması mümkün değil. Tanıtım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Iskender Pala yı ben de severim şu an Hz Muhammed Içın Bulbulun Kirk Sarkisi kitabini okumaya basladim.Kalp kitabini cok guzel yorumlamışsınız. Listeme aldim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için teşekkürler. İskender pala muhteşem gerçekten.

   Sil
 4. iskender pala oldukça muhteşem bir yazar.. Teşekkürler kitapçı dünyam

  YanıtlaSil
 5. En güzel aşk kitapları arayanlar için en güzel aşk romanları şeklinde bir liste hazırladım ve paylaştım. Tıklayın ve inceleyin >>> en güzel sürükleyici aşk kitapları

  YanıtlaSil