En Çok Satan Kitaplar'dan Fahrenheit-Ray Bradbury

Share:


Cryptoburners isimli efsane bir amiga demo grubunun isim ararken ilham aldığı kitabın ve filmin ismidir “Fahrenheit”.   Aynı zamanda "Science 451" isimli diğer büyük bir C64 grubunun isim kaynağı da bu kitaptan esinlenerek oluşturulmuştur.
Kitap aslında çok şeyi anlatmaktadır. Olay örgüsü ve bilim kurgu oluşu da kitabı filme dönüştürmeye yardımcı olmuş bir yapıttır.

Yazar Ray Bradbury Kimdir?

1920’de Waukegan, Illinois’de doğan yazar Bradbury, 194 yılında ailesi ile birlikte, Illinois ‘tan Los Angeles’a taşındı. 1947'de Marguerite McClure ile evlenen yazar,  dört kız çocuğu babasıdır.  Hala Los Angeles’ta yaşayan yazar Ray Bradbury, bugün dünyanın en çok konuşulan yazarlarından olmuştur.

Yazdığı bilim kurgu ve fantezi kitapları ile dünyada ismini duyurmayı başarmıştır. Ve en çok satan kitaplar listesinde yerini almıştır.

Fahrenheit 451-Ray Bradbury Kitap Tanıtımı

Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu.
 -Margaret Atwood

Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır.
 -Neil Gaiman

Hugo En İyi Roman Ödülü

Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. 

Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. 

Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?

Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.

4 yorum:

 1. En Çok Satan Kitaplar'dan Fahrenheit-Ray Bradbury kitapları kitapçı dünyam ailesinde görmek hoşuma gitti. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. gayet güzel kitapçı dünyam

  YanıtlaSil
 3. Kitapçı dünyam ailesine teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Kitapçı dünyam ailesine öncelikle teşekkür ederim. Yazılarınızı yakından takip ediyorum. Ray Bradbury yazarını ilgiyle okuyorum. Teşekkürler

  YanıtlaSil