Stalinizmin Eleştirisi Olan Bir Kitap:"Hayvan Çiftliği-George Orwell"

Share:

George Orwell tarafından kaleme alınan ve eşsiz bir eser niteliği kazanan en çok satan bir kitap; "Hayvan Çiftliği".

Hayvan Çiftliği, George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'te yayınlandıysa da asıl ününe 1950'lerde kavuştu. 1996'da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü'nü 1946 senesi için aldı. Roman, Stalinizmin eleştirisidir.

"George Orwell-Hayvan Çiftliği" Kitap Tanıtım Bülteni 

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.

Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

9 yorum:

 1. George Orwell'in bütün kitaplarını okumak lazım. Hepsi de birbirinden güzel ve akıcı. George Orwell bu kitabında mecazi anlatımı ön plana çıkarmış. Çok güzel bir eser. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 2. Kitpçı dünyam ailesini yakından takip ediyorum teşekürler

  YanıtlaSil
 3. George orwell mükemmel bir yazar.teşekkürler kitapçı dünyam

  YanıtlaSil
 4. George orwell ve kitapçı dünyam

  YanıtlaSil
 5. Stalizmin eleştiri diye bir başlık atmanız ilgi çekici. Dikkatimi çektiği için okudum. Teşekkürler Kitapçı Dünyam

  YanıtlaSil
 6. Kitapçı Dünyam Sitesi'ni bukadar beklemiyordum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Stalizmin Eleştirisi olarak kaleme alınan bu kitabı okumak için sabırsızlanıyorum. En çok okunan kitaplar listesinde de yerini alan bu eser. İlgimi çekmeye devam etmektedir. Teşekkürler Kitapçı Dünyam sitesi... Sizler sayesinde oldukça ilgi çeken kitaplara ulaşıyoruz.

  YanıtlaSil
 8. Kitapçı dünyam ailesine teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. kitapçı dünyam ailesinin bu tür kitaplarını gerçekten çok seviyorum. Teşekkürler paylaşımlarınız için.

  YanıtlaSil