"Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi" Kitap Bilgisi

Share:


Homo Deus kitabı Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınmış bir eserdir. 
Kitap İngilizce'den çevrilmiş olmasının yanında oldukça etkileyici kollektif kitap kategorisinde yerini almıştır.

Yazar Yuval Noah Harari, Kudüs'teki İbrani Üniversitesinde Profesör olarak çalışmakta olan İsrailli tarihçi ve yazardır.
İsrailli tarihçi ve yazar olarak dünyada en çok satanlar listesindeki eseri ile dikkat çeken Yuval Noah Harari,  Hayvanlardan Tanrılara Sapiens adlı ünlü eserin yazarıdır.

Kitap Yorumları olarak derecelendirmesinde eser kendi kategorisinde oldukça beğenilerek okunan bir kitaptır.


Homo Deus-  Yarının Kısa Bir Tarihi Kitap Tanıtım Bülteni 


Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor. 

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

"Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur."

"Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız." 
-Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı-

"Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız." 
-David Runciman, The Guardian-

3 yorum:

  1. Homo Deus kitapçı dünyam'ın paylaşmasına memnun oldum

    YanıtlaSil
  2. İnsan türünün Dünya'ya nasıl hakim olduğu konusu en çok ilgilendiğim konulardan biri.Yarının kısa bir tarihi adlı kitabı edinmeliyim.Teşekkürler...

    YanıtlaSil
  3. "Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi" Kitap Bilgisi kitapçı dünyamın en çok okunan kitaplara yer vermesi güzel.

    YanıtlaSil